Leke Onarımı

LEKE ONARIMI NEDİR?

Cilt lekeleri birçok erkek ve kadın için önemli bir sorun haline geldi. Birçok cilt lekesi türü vardır, ancak güneş lekeleri, doğum sonrası lekeler ve sivilce lekeleri sıklıkla karşılaştığımız lekelerdir. Özellikle ozon tabakasının tahrip olması arttıkça ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalma riski artmaktadır. Güneş ışığından dolayı ultraviyole ışık, lekelerin oluşmasında veya koyulaşmasında en önemli faktörlerden biridir. Çeşitli lekeleri onarırken hastalara vurgulamakta ısrar ettiğimiz çok önemli noktalardan biri, güneşe maruz kalmanın etkili bir şekilde önlenmesinin leke onarımı için gerekli bir koşul olduğudur. 

GÜNEŞ LEKESİ ( Melazma ) NEDİR?

Güneş lekeleri (kloazma) yüzdeki kahverengi lekelerdir. Genellikle 20 yaşın altında ortaya çıkarlar. Kadınlar erkeklerden daha yaygındır. Yüz bölgesinde genellikle çift taraflı ve simetriktir. Güneş lekeleri sığ, derin ve karışık türlere ayrılır. Yüzeydeki koyu lekeler onarmada daha iyi yanıt verir. Köklü insanlar onarıma cevap vermekte zorlanırlar. Melazma, yüzeysel ve derin lekelerin birleşimi olan en yaygın kloazma türüdür. Güneşlenmek, hamilelik, hormon tedavisi ve doğum kontrol hapları koyu lekelere neden olabilir.

Güneş lekeleri çok yaygın bir sorundur. Koyu tenli kişilerde daha sık görülür. Leke oluşumunun mekanizması, bu alanlarda renk üreten hücrelerin boyanmamış alandan daha fazla renk üretmesi ve bunun sonucunda güneşe maruz kalan lekelerin anında koyulaşmasıdır. Tiroid hastalığı sıklıkla güneş lekesi olan kişilerde görülebilir. Erken çocukluk ve ergenlik döneminde yüzdeki yoğun güneş ışığı da cilde zarar vererek renk değişikliğine neden olur. Yüzdeki güneş lekeleri genellikle üst dudak, yanaklar ve alın gibi güneşe maruz kalan yerlerde görülür. Nadiren çene ve ön kollarda da olabilir. Ciltte koyu renkli, düzensiz sınırlandırılmış, bozulmamış lekeler şeklinde kendini gösterir. Güneş lekesi genellikle yazın ve güneşlendikten sonra kararır.

Güneş lekesi yani melaz olan hastalar sürekli geniş spektrumlu güneş kremi kullanmalı ve solaryum gibi yapay ışık kaynaklarından uzak durmalıdır. Mutlaka gerekli olmadıkça hormonal ilaçlar ve doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır.

Yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer ?

Güneş Lekesi Onarımı:

İşlemden önce lekenin derinliği belirlenmelidir. Güneş lekelerini onarmak etmek için leke kremleri, oral antioksidan haplar, lazer onarımları ve kimyasal peelingler tek başına veya birlikte kullanılabilir. Güneş lekelerinden muzdarip kişiler, düzenli olarak en az 30 faktörlü güneş kremi yaz kış, gün boyunca her 4 saatte bir kullanmalıdır. Ayrıca güneş kremi kullanırken bile, kendinizi çok fazla doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın, gölgede kalmaya dikkat edin ve şapka ve gözlük takın. Kapatıcı baz üzerinde cilt renkleriyle uyumlu bir fondöten veya pudra kullanabilirler. Bu kapatıcıların içinde güneş koruyucu bulunmalıdır. Böylece hem lekeler kapatılır hem de onarıma yardımcı olunur.

Güneş lekesine çözümler:

  • Lazer onarımları
  • Parlatıcı nokta kremleri
  • Kimyasal peeling
  • Mezoterapi / Dermaterapia
  • PRP

Yüzdeki güneş lekeleri için mezoterapi:

C vitamini, glutatyon, sülfamik asit, piruvik asit, piruvik asit, somon vb. Gibi cilt altına az miktarda antioksidan enjekte etmek lekelerin rengini azaltabilir. Klasik bir yöntem değildir ve onarımın etkisini iyileştirmek için diğer yöntemlerle birlikte kullanılabilir.

Yüzdeki güneş lekeleri için PRP ve Dermaterapi

Leke onarımı ile herhangi bir cilt onarım yöntemi lekeleri hafifletebilir. Çünkü lekeli alanlar aslında güneşten zarar görmüş hücrelerin bulunduğu bölgelerdir. PRP uygulamasında 1 test tüpüne 8-10 ml kendi kanı alınarak santrifüjlenir ve ardından çok özel proteinler olan büyüme faktörleri (GF) ayrıştırılır. Bu büyüme faktörleri lekeli bir alana uygulandığında, renk değişikliğine neden olan hücreleri uzaklaştırırken bir onarım faaliyetini başlatır ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Lekelere yönelik PRP uygulaması 1-3 seansta yapılır ve kişinin normal günlük hayatını olumsuz etkilemez. PRP uygulaması, başarı şansını artıran kimyasal bir peeling ile birlikte kullanılabilir. Dermaroller yöntemi sayesinde ciltte gözle görülmeyen mikro kanallar açılır ve cilde uygulanan özel leke önleyici serum cilde ve cilt altına hızla nüfuz eder. Bu sayede serumun sadece cilde uygulanmasıyla elde edilemeyen etki çok daha hızlı ve etkili bir şekilde elde edilmektedir.Dermaroller yöntemi leke onarımının yanı sıra etkili bir yaşlanma karşıtı uygulama da sağlar. İnce kırışıklıklar giderilir, cilt sıkılaşır ve daha canlı hale gelir. Dermaroller yöntemi 15 gün aralıklarla 4-5 onarım seansından oluşur.

  • Lazerle güneş lekesi ( melazma) onarımı:

Nokta onarımı lazerleri, renkli hücreleri (melanositler) soyarak veya yok ederek etkilidir.

  • Yüzdeki güneş lekeleri için kimyasal peeling:

“Pul pul dökülme” terimi, cildin üst katmanlarının kontrollü bir şekilde pul pul dökülmesi anlamına gelir. Amaç, daha sağlıklı ve genç hücreler oluşturmak ve cildin daha parlak, gergin ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktır.

Kimyasal peelingin birçok farklı kullanımı vardır. Kullanılan peeling preparatları, pigment hücrelerinin pigmentlerinin sentezini inhibe ederek, kolajen sentezini artırarak ve hücre yenilenmesini sağlayarak renk değişikliğinin onarımında etkilidir. Kullanılan ürüne bağlı olarak soyulma süresi 7 ile 20 gün arasındadır. Seans sayısı onarıma ve cilt reaksiyonuna bağlı olarak 2 ile 6 seans arasında değişmektedir. İşlem sırasında hafif bir yanma ve batma hissi olabilir, bu nedenle lokal soğutma kullanılır. İşlemden sonra normal günlük yaşam devam eder. Düzenli kullanımla; İnce çizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir. Cilde elastikiyet ve sıkılık sağlar. Ciltteki kahverengi lekeleri, yani pigment düzensizliğini giderebilirsiniz. Akne izleri onarımla edilebilir.