İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli epilasyon, saç köklerinin elektrik akımı yardımıyla dağılmasını ifade eder.

Elektrikle yakılan saçlar eski işlevlerini gösteremese de uzun vadede büyük avantajları da vardır. Bu avantajlardan ilki, bu işlemi doğru zamanda uygulamak uzun vadede sağlıklı sonuçlar üretebilmesidir.

İğneli Operasyon Türleri

İğneli epilasyon türlerinin iki sınıflandırması vardır:

Akupunktur epilasyon: Bu yöntemde elektrik enerjisi iğnenin köküne aktarılır. Kök hücreler, sodyum hidroksit ile tamamen parçalanır.

Termit iğne operasyonu: Bu yöntemde iletken olarak su kullanılır ve köklerin etrafındaki köklere vibrasyon uygulanır. Bu titreşim köklerin ısınmasına ve kendi kendini yok etmesine neden olur.

İğneli Lazer Epilasyonunun Yapım Aşamaları

  1. Öncelikle belirlenen alandaki saç köklerini kontrol edin ve kullanılan yöntemi belirleyin. Saç köklerinin daha sağlıklı bir şekilde yok edilmesi için bu yöntem oldukça önemlidir.
  2. Elektrik akımı, kıl kökünün kalınlığından daha ince bir uca sahip tıbbi bir cihaz vasıtasıyla kıl köküne sağlanır. Bu akım köklerin yanmasına neden olur.
  3. Cımbız yardımıyla yanan saç köklerini yukarı çekin. Saç kökleri yanmamış ise işlemi tekrarlayın.
  4. Her kıl kökü bir kez yakıldığı için daha doğru sonuçlar alınabilir.

İğneli Epilasyondan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemler uygulandıktan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır;

  • Lazer alanına yaklaşık 24 saat su ile dokunmayın. Böyle bir durum operasyonun olumsuz etkilerinin olmasına neden olur.
  • Lazer alanında kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Lazer uygulaması hemen hemen tüm vücut için uygundur. Bu nedenle yüze, ellere, kola, koltuk altlarına, genital bölgeye, yani herhangi bir bölgeye uygun olabilen bu tip lazer, iz bırakmayacak şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Yüzünüzü yıkarken hassas olun ve mümkün olduğunca soğuk veya ılık suyu tercih edin. Vücudunuzun başka bir yerinde iğnelerle lazer epilasyon yaptıysanız, mümkünse suyla temastan kaçının veya ılık veya soğuk suyla durulayın.
  • Mümkünse, yüksek güneş kremi olan güneş kremi kullanın. Lazer uygulaması sonrası iğnelerden kaynaklanan kızarıklık güneşe duyarlı olacaktır.

İğneli Lazer Epilasyonu Kimler Yaptıramaz?

Şeker hastaları bu işlemi doktorlarının onayı ile gerçekleştirebilir ve egzama gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanlar doktorlarının onayına ihtiyaç duyar. Kalp pili olan kişiler, hamile kadınlar, enfeksiyonlu hastalar, bazı varisli damarlar, kanser hastaları, enfeksiyon hastalıkları, bazı deri hastaları bu işlem için uygun değildir.

İğneli Lazer Epilasyonu Öncesinde Yapılması Gerekenler

İğne lazerinden önce, ampulden saç kökü alınmışsa önceden belli sayıda saç kökü uzatılmalıdır. Bu şekilde kökleri daha kolay görebilirsiniz. Bu şartlar sağlandığı takdirde her kişi iğneli lazer epilasyon yapabilir.

İğneli Lazer Epilasyon Riskli Midir?

İğneli lazer epilasyon son derece etkili ve güvenli bir yöntemdir. Kişisel iğneler kullanıldığı ve son derece steril olduğu için bulaşıcı hastalıklara maruz kalma riski yoktur.

İğneli Lazer Epilasyon Ne Kadar Sürer?

İşlem kişiye ve saç yapısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak diğer epilasyon türlerine göre daha kapsamlı ve daha hızlı bir etki sağlar. Etkili sonuçlar ilk seanstan itibaren görülecektir. Başlangıçta seanslar çok sık olsa da daha sonra sıklığı azalacaktır.